Gradienty
Gradienty to świetny sposób aby nieco urozmaicić wygląd naszej strony
Uzycie gradientów na naszej stronie wiąże się jednak z zapamiętaniem przedrostków które wymagają przeglądarki aby gradienty działały poprawnie. Niestety, wymaga to też od nas pisania każdego kodu nie raz, nie dwa, a cztery razy. Ale nie należy się tym zrażać, przecież czego to sie nie robi aby nasza strona wyglądała nieco przyjemniej dla oka! Tak więc bez dłuższego zwlekania zaczynajmy:
Najpierw zacznijmy od tych przedrostków, mają one następującą konstrukcję dla konkretnych przeglądarek:
- -webkit- dla chrome i safari
- -moz- dla firefoxa
- -o- dla opery
- -ms- dla internet explorer
Gradienty możemy podzielić na dwa: linearny oraz promienisty czyli inaczej okrągły. Zaczniemy od linearnego. Tak więc żeby skorzystać z gradientu należy w CSS danego elementu dodać kod:
div { background: -moz-linear-gradient(kierunek, kolor początkowy, kolor końcowy); background: -o-linear-gradient(kierunek, kolor początkowy, kolor końcowy); background: -ms-linear-gradient(kierunek, kolor początkowy, kolor końcowy); background: -webkit-linear-gradient(kierunek, kolor początkowy, kolor końcowy); }
Przedstawimy teraz na prostym przykładzie wszystkie kierunki gradientów:
Analogicznie działa to dla left zamiast right. Oczywiście nasz gradient może zawierać więcej niż jeden kolor, wtedy jego kod wygląda tak:
-przedrostek-linear-gradient(kierunek, kolor1, kolor2, kolor3);
Można również zabawić sie odległościami danego koloru:
-przedrostek-linear-gradient(kierunek, kolor1 odległość, kolor2 odległość, kolor3 odległość);
Sprawa z gradientem promienistym ma się bardzo podobnie jedynie zamist słówka kluczowego linear używamy słowa radial oto parę przykładów: